Strona główna » Opuszczony Szpital Kolejowy

Opuszczony szpital kolejowy stoi pusty od 2015 roku. Przeniesiono go do innego, nowoczesnego budynku. Historia opuszczonego szpitala kolejowego sięga XIX wieku. W 1893 roku zdecydowano o jego budowie, a już w 1903 roku funkcjonowały dwa oddziały. Do 1933 roku opuszczony szpital kolejowy posiadał aż 350 łóżek i był jednym z trzech największych szpitali w mieście.

Niestety II wojna światowa odbiła piętno na budynkach szpitala. W 1939 roku władze hitlerowskie zarekwirowały budynki. Następnie w trakcie Oblężenia Wrocławia w 1945 roku szpital został całkowicie zniszczony, w skutek czego przez prawie 30 lat trwała jego odbudowa. W 1970 roku otworzono go ponownie.

W szpitalu funkcjonowało wiele oddziałów: reumatologii, pulmonologii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, chirurgii plastycznej i rekonstrukcji, urologii, ortopedii i traumatologii, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologiczny, intensywnego nadzoru kardiologicznego, endokrynologiczny, otolaryngologiczny oraz zakład chemioterapii onkologicznej. W placówce działały również przyszpitalne poradnie specjalistyczne, izba przyjęć, blok operacyjny.

Szpital zasłynął m.in. z oddziału chirurgii plastycznej, gdzie dokonano pierwszej w kraju rekonstrukcji piersi z płata z brzucha i pierwszych operacji zmiany płci.

Zapraszam do galerii zdjęć z tego jakże klimatycznego szpitala.